Compute the heat generated while transferring 96000 coulomb of charge in one hour through a potential difference of 50 V.
The amount of heat (H) produced is given by the Joule’s law of heating as
H = VIt
Where,
Voltage, V = 50 V
Time, t = 1 h = 1 × 60 × 60 s
Amount of current,
Therefore, the heat generated is 4.8 x 106 J.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 10 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 6 , Question 2: Compute the heat generated while transferring 96000 coulomb of charge in one hour through a potentia....
Comments