A student measures the thickness of a human hair by looking at it through a microscope of magnification 100. He makes 20 observations and finds that the average width of the hair in the field of view of the microscope is 3.5 mm. What is the estimate on the thickness of hair?
Magnification of the microscope = 100
Average width of the hair in the field of view of the microscope = 3.5 mm
∴Actual thickness of the hair is 3.5 / 100 = 0.035 mm.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 7: A student measures the thickness of a human hair by looking at it through a microscope of magnificat....
Comments