Suppose the price elasticity of demand for a good is – 0.2. If there is a 5 % increase in the price of the good, by what percentage will the demand for the good go down?
e d= -0.2 [Note that ed = -2. Hence we need not prefix ed to (-2)]
Percentage change in price = 5%
e d=
0.2=
1.0 = percentage change in demand
= 1%
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Micro Economics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 24: Suppose the price elasticity of demand for a good is – 0.2. If there is a 5 % increase in the ....
Comments