Razia conducted an experiment in the field related to the rate of percolation. She observed that it took 40 min for 200 mL of water to percolate through the soil sample. Calculate the rate of percolation.
Given, Time = 40 minutes
Volume of water = 200 ml
Percolation rate = amount of water in ml Time taken for percolation
= 200 ml / 40 min
= 5 ml per minute
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 7 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 8: Razia conducted an experiment in the field related to the rate of percolation. She observed that it ....
Comments