A calorie is a unit of heat or energy and it equals about 4.2 J where 1J = 1 kg m2s–2. Suppose we employ a system of units in which the unit of mass equals α kg, the unit of length equals β m, the unit of time is γ s. Show that a calorie has a magnitude 4.2 α–1 β– 2 γ2 in terms of the new units.
Given that, 1 Calorie=4.2 J = 4.2 Kg m2 s-2 ...... (i)
As new unit of mass = α Kg
∴ 1 Kg = 1/α new unit of mass
Similarly,
1 m = β– 1 new unit of length
1 s = γ-1 new unit of time
Putting these values in (i), we get
1 calorie = 4.β (α-1 new unit of mass) (β– 1 new unit of length)β ( γ-1 new unit of time)-2
= 4.β α-1 β– 2 γ2 new unit of energy (Proved)
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 3: A calorie is a unit of heat or energy and it equals about 4.2 J where 1J = 1 kg m2s–2. Suppose....
Comments
Awesome