To maintain a rotor at a uniform angular speed of 200 rad s–1, an engine needs to transmit a torque of 180 Nm. What is the power required by the engine?
(Note: uniform angular velocity in the absence of friction implies zero torque. In practice, applied torque is needed to counter frictional torque). Assume that the engine is 100 % efficient.
Angular speed of the rotor, ω = 200 rad/s
Torque required, τ = 180 Nm
The power of the rotor (P) is related to torque and angular speed by the relation:
P = τω
= 180 × 200 = 36 × 103 = 36 kW
Hence, the power required by the engine is 36 kW.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 15: To maintain a rotor at a uniform angular speed of 200 rad s–1, an engine needs to transmit a t....
Comments