A block of mass 25 kg is raised by a 50 kg man in two different ways as shown in Fig. 5.19. What is the action on the floor by the man in the two cases? If the floor yields to a normal force of 700 N, which mode should the man adopt to lift the block without the floor yielding?
750 N and 250 N in the respective cases; Method (b)
Mass of the block, m = 25 kg
Mass of the man, M = 50 kg
Acceleration due to gravity, g = 10 m/s2
Force applied on the block, F = 25 x 10 = 250 N
Weight of the man, W = 50 x 10 = 500 N
Case (a): When the man lifts the block directly
In this case, the man applies a force in the upward direction. This increases his apparent weight.
∴Action on the floor by the man = 250 + 500 = 750 N
Case (b): When the man lifts the block using a pulley
In this case, the man applies a force in the downward direction. This decreases his apparent weight.
∴Action on the floor by the man = 500 - 250 = 250 N
If the floor can yield to a normal force of 700 N, then the man should adopt the second method to easily lift the block by applying lesser force.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 32: A block of mass 25 kg is raised by a 50 kg man in two different ways as shown in Fig. 5.19. What is ....
Comments