A stone is dropped into a quiet lake and waves move in circles at the speed of 5 cm/s. At the instant when the radius of the circular wave is 8 cm, how fast is the enclosed area increasing?
The area of a circle (A) with radius (r) is given by A = πr2.
Therefore, the rate of change of area (A) with respect to time (t) is given by,
\begin{align} \frac{dA}{dt}=\frac{d}{dt}(\pi r^2)=\frac{d}{dt}(\pi r^2).\frac{dr}{dt}=2\pi r\frac{dr}{dt}\;\;\;[By\; Chain \;Rule]\end{align}
It is given that
\begin{align} \frac{dr}{dt}=5\; cm/s\end{align}
Thus, when r = 8 cm,
\begin{align} \frac{dA}{dt}=2\pi(8)(5)=80\pi\end{align}
Hence, when the radius of the circular wave is 8 cm, the enclosed area is increasing at the rate of 80π cm2/s.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Mathematics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 5: A stone is dropped into a quiet lake and waves move in circles at the speed of 5 cm/s. At the instan....
Comments