A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 49 m/s. Calculate
(i) the maximum height to which it rises,
(ii) the total time it takes to return to the surface of the earth.
We know that the equation of motion under gravity:
v2 − u2 = 2 gs
Where,
u = Initial velocity of the ball
v = Final velocity of the ball
s = Height achieved by the ball
g = Acceleration due to gravity
At maximum height, final velocity of the ball is zero, i.e., v = 0
u = 49 m/s
During upward motion, g = − 9.8 m s−2
(i) Let; h = the maximum height attained by the ball.
Hence,
(ii) Let; t = time taken by the ball to reach the height 122.5 m
then using the equation of motion:
v = u + gt
We get,
But,
Time of ascent = Time of descent
Therefore, total time taken by the ball to return = 5 + 5 = 10 s
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 6 , Question 13: A ball is thrown vertically upwards with a velocity of 49 m/s. Calculate (i) the maximum height to ....
Comments