A constant force acting on a body of mass 3.0 kg changes its speed from 2.0 m s–1 to 3.5 m s–1 in 25 s. The direction of the motion of the body remains unchanged. What is the magnitude and direction of the force?
0.18 N; in the direction of motion of the body
Mass of the body, m= 3 kg
Initial speed of the body, u= 2 m/s
Final speed of the body, v= 3.5 m/s
Time, t = 25 s
Using the first equation of motion, the acceleration (a) produced in the body can be calculated as:
v= u + at
∴ a = v-u / t
= (3.5 - 2) / 25 = 1.5 / 25 = 0.06 m/s2
As per Newton's second law of motion, force is given as:
F= ma
= 3 × 0.06 = 0.18 N
Since the application of force does not change the direction of the body, the net force acting on the body is in the direction of its motion.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 6: A constant force acting on a body of mass 3.0 kg changes its speed from 2.0 m s–1 to 3.5 m s&n....
Comments