Estimate the average thermal energy of a | Class 11 Physics Chapter Kinetic Theory, Kinetic Theory NCERT Solutions

Question:

Estimate the average thermal energy of a helium atom at

(i) room temperature (27 °C),

(ii) the temperature on the surface of the Sun (6000 K),

(iii) the temperature of 10 million Kelvin (the typical core temperature in the case of a star).

Answer:

(i) At room temperature, T= 27°C = 300 K

Average thermal energy = 3/2 kT

Where k is Boltzmann constant = 1.38 × 10-23m2 kg s-2K-1

∴ 3/2 kT = 3/2 x 1.38 x 10-38 x 300

= 6.21 × 10-21J

Hence, the average thermal energy of a helium atom at room temperature (27°C) is 6.21 × 10-21J.

 

(ii) On the surface of the sun, T= 6000 K

Average thermal energy  =  3/2 kT

= 3/2 x 1.38 x 10-38 x 6000

= 1.241 × 10-19J

Hence, the average thermal energy of a helium atom on the surface of the sun is 1.241 × 10-19J .

 

(iii) At temperature, T= 107K

Average thermal energy = 3/2 kT

= 3/2 x 1.38 x 10-38 x 107

= 2.07 × 10-16J

Hence, the average thermal energy of a helium atom at the core of a star is 2.07 × 10-16J.


Study Tips for Answering NCERT Questions:

NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:

  • Read the question carefully and focus on the core concept being asked.
  • Reference examples and data from the chapter when answering questions about Kinetic Theory.
  • Review previous year question papers to get an idea of how such questions may be framed in exams.
  • Practice answering questions within the time limit to improve your speed and accuracy.
  • Discuss your answers with your teachers or peers to get feedback and improve your understanding.

Notice: Undefined index: quesId in /var/www/html/ss_beta/saralstudy/ss_new/web/template/common/comment_section.php on line 3

Comments

Comment(s) on this Question

Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 7: Estimate the average thermal energy of a helium atom at (i) room temperature (27 °C), (ii)....