If one mole of carbon atoms weighs 12 gram, what is the mass (in gram) of 1 atom of carbon?
1 mole of carbon atoms = 6.022 x 1023
1 mole of carbon atoms weighs = 12 gram
Mass of 6.022 x 1023 atoms of carbon = 12 gram
1 atom of carbon = 12 / 6.022 x 1023
= 1.99 x 10-23 gram
Hence, Mass of 1 atom of carbon
= 1.99 x 10-23 gram
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 5 , Question 1: If one mole of carbon atoms weighs 12 gram, what is the mass (in gram) of 1 atom of carbon?....
Comments