Calculate the molar mass of the following substances.
(a) Ethyne, C2H2
(b) Sulphur molecule, S8
(c) Phosphorus molecule, P4 (Atomic mass of phosphorus = 31)
(d) Hydrochloric acid, HCl
(e) Nitric acid, HNO3
Molar mass: The mass of the mole of substance is known as molar mass.
Unit = gm/mol.
(a) C2H2 = H - C = C - H
= 2 x Atomic mass of C + 2 x Atomic mass of H
= 2 x 12 + 2 x 1
= 24 + 2 = 26 g
(b) S8 = 8 x atomic mass of sulphur.
= 8 x 32 = 256 g
(c) P4 = 4 x atomic mass of phosphorus
= 4 x 31 = 124 g
(d) HCl = 1 x atomic mass of H + 1 x atomic mass of Cl
= 1 x 1 + 1 x 35.5
= 1 + 35.5 = 36.5 g
(e) HNO3 = 1 x atomic mass of H + 1 x atomic mass of N + 3 x atomic mass of O
= 1 x 1 + 1 x 14 + 3 x 16
= 1 + 14 + 48 = 63 g
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 6 , Question 6: Calculate the molar mass of the following substances. (a) Ethyne, C2H2 (b) Sulphur molecule, S8 ....
Comments