What is the mass of:
(a) 0.2 mole of oxygen atoms?
(b) 0.5 mole of water molecules?
(a) No. of moles = 0.2
Molar mass of oxygen = 16 g/mol
Mass = no. of moles of molar mass
Mass = 0.2 x 16 = 3.2 g
(b) No. of moles = 0.5
Molar mass of H2O = 2 x 1 + 16
= 2 x 16 = 18 g/mole
Mast = no. of moles x molar mass
Mass = 0.5 x 18 = 9.0 g
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 6 , Question 9: What is the mass of: (a) 0.2 mole of oxygen atoms? (b) 0.5 mole of water molecules?....
Comments