A motorcar of mass 1200 kg is moving along a straight line with a uniform velocity of 90 km/h. Its velocity is slowed down to 18 km/h in 4 s by an unbalanced external force. Calculate the acceleration and change in momentum. Also calculate the magnitude of the force required.
Mass of the motor car, m = 1200 kg
Initial velocity of the motor car, u = 90 km/h = 90 x 5/18 = 25 m/s
Final velocity of the motor car, v = 18 km/h = 18 x 5/18 = 5 m/s
Time taken, t = 4 s
Using the first equation of motion:
v = u + at
5 = 25 + a (4)
a = -5 m/s2
Change in momentum = mv − mu = m (v−u)
= 1200 (5 − 25) = -24000 kg m s−1
Force = Mass × Acceleration
= 1200 × (-5) = -6000 N
Acceleration of the motor car = -5 m/s2
Change in momentum of the motor car = -24000 kg m s−1
Hence, the force required to decrease the velocity is -6000 N.
(Negative sign indicates the retardation, decrease in momentum and retarding force respectively)
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 4 , Question 4: A motorcar of mass 1200 kg is moving along a straight line with a uniform velocity of 90 km/h. Its v....
Comments