The frequency of a source of sound is 100 Hz. How many times does it vibrate in a minute?
The no. of oscillations produced in one second is called frequency .
Frequency of sound = 100 Hz
Total time = 1 min = 60 s
We know that,
Number of oscillations = Frequency × Total time
Number of oscillations/Vibrations = 100 × 60 = 6000
Therefore , the source vibrates 6000 times in a minute, producing a frequency of 100 Hz.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 11 , Question 9: The frequency of a source of sound is 100 Hz. How many times does it vibrate in a minute?....
Comments