(a) For what kinetic energy of a neutron will the associated de Broglie wavelength be 1.40 × 10 −10 m?
(b) Also find the de Broglie wavelength of a neutron, in thermal equilibrium with matter, having an average kinetic energy of (3/2) kT at 300 K.
(a) De Broglie wavelength of the neutron, λ = 1.40 × 10 −10 m
Mass of a neutron, m n = 1.66 × 10 −27 kg
Planck’s constant, h = 6.6 × 10 −34 Js
Kinetic energy (K) and velocity (v) are related as:
K = 1/2 mnv2 ... (1)
De Broglie wavelength (λ) and velocity (v) are related as:
λ = h/ mnv ....(2)
Using equation (2) in equation (1), we get:
Hence, the kinetic energy of the neutron is 6.75 × 10 −21 J or 4.219 × 10 −2 eV.
(b) Temperature of the neutron, T = 300 K
Boltzmann constant, k = 1.38 × 10 −23 kg m 2 s −2 K −1
Average kinetic energy of the neutron:
K' = 3/2 kT
= 3/2 x 1.38 x 10-23 x 300 = 6.21 x 10-21 J
The relation for the de Broglie wavelength is given as:
Therefore, the de Broglie wavelength of the neutron is 0.146 nm.
Comments
Taking Screenshots on your Samsung Galaxy M31s is very easy and quick.
Report a problem on Specifications:
Taking Screenshots on your Samsung Galaxy M31s is very easy and quick.
Report a problem on Specifications:
Taking Screenshots on your Samsung Galaxy M31s is very easy and quick.
Report a problem on Specifications: