In deriving Bernoulli's equation, we equated the work done on the fluid in the tube to its change in the potential and kinetic energy. (a) What is the largest average velocity of blood flow in an artery of diameter 2 x 10-3 m if the flow must remain laminar? (b) Do the dissipative forces become more important as the fluid velocity increases? Discuss qualitatively.
(a) 1.966 m/s (b) Yes
(a) Diameter of the artery, d = 2 × 10-3 m
Viscosity of blood, n = 2.084 x 10-3 kg/m3
Density of blood, p = 1.06 × 103 kg/m3
Reynolds' number for laminar flow, NR = 2000
The largest average velocity of blood is given as:
V arg = NRn / pd
= 2000 x 2.084 x 10-3 / 1.06 x 103 x 2 x 10-3
= 1.966 m/s
Therefore, the largest average velocity of blood is 1.966 m/s.
(b) As the fluid velocity increases, the dissipative forces become more important. This is because of the rise of turbulence. Turbulent flow causes dissipative loss in a fluid.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 25: In deriving Bernoulli's equation, we equated the work done on the fluid in the tube to its chang....
Comments