A pipe 20 cm long is closed at one end. Which harmonic mode of the pipe is resonantly excited by a 430 Hz source? Will the same source be in resonance with the pipe if both ends are open? (Speed of sound in air is 340 m s-1).
First (Fundamental); No
Length of the pipe, l = 20 cm = 0.2 m
Source frequency = nth normal mode of frequency, Vn = 430 Hz
Speed of sound, v = 340 m/s
In a closed pipe, the nth normal mode of frequency is given by the relation:
Vn = (2n -1) v / 4l ; n is an integer = 0, 1, 2, 3...
430 = (2n-1) 340 / (4x0.2)
2n -1 = (430 x 4 x 0.2) / 340 = 1.01
2n = 2.01
n ≈ 1
Hence, the first mode of vibration frequency is resonantly excited by the given source.
In a pipe open at both ends, the nth mode of vibration frequency is given by the relation:
Vn = nv / 2l
n = 2lVn / v
= 2 x 0.2 x 430 / 340 = 0.5
Since the number of the mode of vibration (n) has to be an integer, the given source does not produce a resonant vibration in an open pipe.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 17: A pipe 20 cm long is closed at one end. Which harmonic mode of the pipe is resonantly excited by a 4....
Comments