To make a saturated solution, 36 g of sodium chloride is dissolved in 100 g of water at 293 K. Find its concentration at this temperature.
Mass of solute ( NaCl ) = 36 gn
Mass of solvent (water) = 100 gm
Total mass of solution = mass of solute + mass of solvent
= 36 + 100
= 136 gm
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 2 , Question 3: To make a saturated solution, 36 g of sodium chloride is dissolved in 100 g of water at 293 K. Find ....
Comments