Find the energy in kW h consumed in 10 hours by four devices of power 500 W each.
Power of one device, P = 500 W = 500 / 1000 = 0.50 kW
Power of four devices = 500 x 4 = 2000 W = 2000 / 1000 = 2 kW
Time taken, T = 10 h
We know that
Power = energy consumed / time
Energy consumed = Power × Time
= 2 × 10 = 20 kWh
Therefore, the energy consumed by four equal rating devices in 10 h will be 20 kWh.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 5 , Question 20: Find the energy in kW h consumed in 10 hours by four devices of power 500 W each.....
Comments