A submarine emits a sonar pulse, which returns from an underwater cliff in 1.02 s. If the speed of sound in salt water is 1531 m/s, how far away is the cliff?
Time taken by the sonar pulse to return, t = 1.02 s
Speed of sound in salt water, v = 1531 m/s
Total distance covered by the sonar pulse = Speed of sound × Time taken
Total distance covered by the sonar pulse = 1.02 x 1531 = 1561.62 m ....(i)
Let d be the distance of the cliff from the submarine.
Total distance covered by the sonar pulse = 2d
⇒ 2d = 1561.62 [From (i)]
⇒ d = 780.81 m
⇒ 2d = 1561.62
d = 780.81 m
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 10 , Question 1: A submarine emits a sonar pulse, which returns from an underwater cliff in 1.02 s. If the speed of s....
Comments