A sound wave travels at a speed of 339 m s-1. If its wavelength is 1.5 cm, what is the frequency of the wave? Will it be audible?
Speed of sound, = 339 m/s
Wavelength of sound, = 1.5 cm = 1.5 / 100 = 0.015 m
Speed of sound = Wavelength × Frequency
Frequency of of sound is 22600 Hz.
The audible range of the human ear is 20 Hz to 20000 Hz. It would not be audible.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 11 , Question 14: A sound wave travels at a speed of 339 m s-1. If its wavelength is 1.5 cm, what is the frequency of ....
Comments