Establish the relationship between speed of sound, its wavelength and frequency. If velocity of sound in air is 340 m s–1, calculate
(i) wavelength when frequency is 256 Hz.
(ii) frequency when wavelength is 0.85 m.
The distance travelled by sound wave per unit time is known as the speed of time.
Distance travelled by sound wave in periodic time (T) = wavelength (λ) of the sound wave.
Velocity of sound in air, v = 340 m/s
(i) Frequency, u = 256 Hz
∴ Wavelength, λ = v / T
λ = 340 / 256 = 1.33 m
Therefore , the wavelength of the wave is 1.33 m .
(ii) Wavelength, λ = 0.85 m
∴ Frequency v = λ x T
T = v / λ = 340 / 0.85 = 400 Hz.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 0 , Question 19: Establish the relationship between speed of sound, its wavelength and frequency. If velocity of soun....
Comments