Nitric oxide reacts with Br2 and gives nitrosyl bromide as per reaction given below:
2NO (g) + Br2 (g) ↔ 2NOBr (g)
When 0.087 mol of NO and 0.0437 mol of Br2 are mixed in a closed container at constant temperature, 0.0518 mol of NOBr is obtained at equilibrium. Calculate equilibrium amount of NO and Br2 .
The given reaction is:
2NO (g) + Br2 (g) ↔ 2NOBr (g)
2 mol 1 mol 2 mol
Now, 2 mol of NOBr are formed from 2 mol of NO. Therefore, 0.0518 mol of NOBr are formed from 0.0518 mol of NO.
Again, 2 mol of NOBr are formed from 1 mol of Br.
Therefore, 0.0518 mol of NOBr are formed from 0.0518/2 mol of Br, or 0.0259 mol of NO.
The amount of NO and Br present initially is as follows:
[NO] = 0.087 mol [Br2] = 0.0437 mol
Therefore, the amount of NO present at equilibrium is: [NO] = 0.087 - 0.0518 = 0.0352 mol
And, the amount of Br present at equilibrium is: [Br2] = 0.0437-0.0259 = 0.0178 mol
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: Nitric oxide reacts with Br2 and gives nitrosyl bromide as per reaction given below: 2NO (g) + Br....
Comments