Calculate a) ΔG0 and b) the equilibrium constant for the formation of NO2 from NO and O2 at 298K
NO (g) + ½ O2 (g) ↔ NO2 (g)
where ΔfG0 (NO2) = 52.0 kJ/mol
ΔfG0 (NO) = 87.0 kJ/mol
ΔfG0 (O2) = 0 kJ/mol
(a) For the given reaction,
ΔG° = ΔG°( Products) - ΔG°( Reactants)
ΔG° = 52.0 -{87.0 + 0} = -35.0 kJ mol-1
(b) We know that,
ΔG° = RT log Kc
ΔG° = 2.303 RT log Kc
Hence, the equilibrium constant for the given reaction Kc is 1.36 × 106
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 24: Calculate a) ΔG0 and b) the equilibrium constant for the formation of NO2 from NO and O2 at 29....
Comments
Thanks for uploading it.