An organic compound contains 69% carbon and 4.8% hydrogen, the remainder being oxygen. Calculate the masses of carbon dioxide and water produced when 0.20 g of this substance is subjected to complete combustion.
Percentage of carbon in organic compound = 69 %
That is, 100 g of organic compound contains 69 g of carbon
. ∴0.2 g of organic compound will contain 69x.02 / 100 = 0.138g of C
Molecular mass of carbon dioxide, CO2 = 44 g
That is, 12 g of carbon is contained in 44 g of CO2.
Therefore, 0.138 g of carbon will be contained in 44x0.138/12 = 0.506 g of CO2
Thus, 0.506 g of CO2 will be produced on complete combustion of 0.2 g of organic compound.
Percentage of hydrogen in organic compound is 4.8.
i.e., 100 g of organic compound contains 4.8 g of hydrogen.
Therefore, 0.2 g of organic compound will contain 4.8x0.2/100 = 0.0096 g of H
It is known that molecular mass of water (H2O) is 18 g.
Thus, 2 g of hydrogen is contained in 18 g of water.
∴0.0096 g of hydrogen will be contained in 18x0.0096/2 = 0.0864g of water
Thus, 0.0864 g of water will be produced on complete combustion of 0.2 g of the organic compound.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 32: An organic compound contains 69% carbon and 4.8% hydrogen, the remainder being oxygen. Calculate the....
Comments