What will be the mass of one 12C atom in g?
1 mole of carbon= 6.022x 1023 carbon atoms = 12 g carbon
Or 6.022x 1023 atoms of carbon = 12 g of carbon
Therefore 1 atoms of carbon = 12/6.022x 1023 x 1= 1.993 x 10-23 g of carbon
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 30: What will be the mass of one 12C atom in g?....
Comments
Am able to easily understood nice explanation and solutions given
Superb
Superb
Super
Thanks
Superb
Thank youuuu
Thank u so much.....
Top
very bad