(i) Calculate the number of electrons which will together weigh one gram.
(ii) Calculate the mass and charge of one mole of electrons.
(i) Mass of an electron = 9.1 x 10-28 g
Or
9.1 x 10-28 g contains = 1 electron
Therefore 1g contains = 1/9.1 x 10-28 *1 = 1.098 x 1027 electrons
(ii) We know, one mole of electron = 6.022 x 1023 electron
Mass of one electron = 9.1 × 10–28 g
Or
mass of 6.022 x 1023 electron = 9.1 x 10-28 x 6.022 x 1023 = 5.48 x 10-4 g
Charge on one electron = 1.6 × 10–19 coulomb
Charge on one mole of electron = (1.6 × 10–19 C x 6.022 × 1023)
= 9.63 × 104 C
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 1: (i) Calculate the number of electrons which will together weigh one gram. (ii) Calculate the mass a....
Comments
Thanks...
Thanks for the solution
Mass of e is 9.1 x 10^31 kg
Mr/Mrs cha,it's not necessary to take the mass of electron in kg only. We know that the mass of electron is 9.1*10^-28g or 9.1*10^-31kg so the solved question is right
Super
Mass of electron should be in kg
Mass of a electron is wrong here.It should be 9.1x 10^-31
Thnks alot
ððð
But mass of electron is 9.1 Ã10(-34)