A photon of wavelength 4 × 10&ndas | Class 11 Chemistry Chapter Structure of Atom, Structure of Atom NCERT Solutions

Question:

A photon of wavelength 4 × 10–7 m strikes on metal surface, the work function of the metal being 2.13 eV. Calculate

 

(i) the energy of the photon (eV),

 

(ii) the kinetic energy of the emission, and

 

(iii) the velocity of the photoelectron (1 eV= 1.6020 × 10–19 J).

Answer:

(1)We know λ = 4 × 10–7 m(given)

C = 3 x 108

From the equation E= hv or hc/ λ

Where, h = Planck’s constant = 6.626 × 10–34 Js

c = velocity of light in vacuum = 3 × 108 m/s

λ = wavelength of photon = 4 × 10–7 m

Substituting the values in the given expression of E:

Hence, the energy of the photon is 4.97 × 10–19 J.

 

(ii) The kinetic energy of emission Ek is given by

= (3.1020 – 2.13) eV

= 0.9720 eV

Hence, the kinetic energy of emission is 0.97 eV.

 

(iii) The velocity of a photoelectron (ν) can be calculated by the expression,

 

 

Where, (hv-hv0) is the kinetic energy of emission in Joules and ‘m’ is the mass of the photoelectron. Substituting the values in the given expression of v:

v = 5.84 × 105 ms–1

Hence, the velocity of the photoelectron is 5.84 × 105 ms–1.

 


Study Tips for Answering NCERT Questions:

NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:

  • Read the question carefully and focus on the core concept being asked.
  • Reference examples and data from the chapter when answering questions about Structure of Atom.
  • Review previous year question papers to get an idea of how such questions may be framed in exams.
  • Practice answering questions within the time limit to improve your speed and accuracy.
  • Discuss your answers with your teachers or peers to get feedback and improve your understanding.

Comments

  • sridhar
  • 2022-02-02 13:11:22

best useful material for jee mains & advanced lerners


  • gordon
  • 2018-07-12 18:15:10

please could you mind to help me with equations of 3000A and change to be 3.0*10m = f=3.0*10/3.0*10 just now


  • varsha
  • 2017-08-28 12:29:19

Caluclate the de-broglie wavelength for metal surface electron which have the work function 30joule and wavelength of photon which is provide to the metal surface is 10 rase power -6m


  • Satvir singh
  • 2017-05-09 16:07:45

Yes their is some typing mistake the answer comes out to be 1.848988 * 10 to the power 4


  • Diksha bhati
  • 2017-05-06 17:24:09

I have a doubt because-: v2 =2×.97×1.6×10-19/9.1×10-31 When I solve this I got answer as 341×10power9 and after underroot I got answer as-:18.466×10power3 Please reply as soon as possible.


Comment(s) on this Question

Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: A photon of wavelength 4 × 10–7 m strikes on metal surface, the work function of the met....