The pH of 0.1M solution of cyanic acid (HCNO) is 2.34. Calculate the ionization constant of the acid and its degree of ionization in the solution.
c = 0.1 M
pH = 2.34
-log [H+] = pH
-log [H+] = 2.34
[H+] = 4.5 x 10-3
also
[H+] = cα
4.5 x 10-3 = 0.1 α
α = 4.5 x 10-3 / 0.1
α = 45 x 10-3
Then,
Ka = cα2
= 0.1 (45 x 10-3)2
= 202.5 x 10-6
= 2.02 x 10-4
Following results are observed when sodium metal is irradiated with different wavelengths.
Calculate (a) threshold wavelength and, (b) Planck’s constant.
λ (nm) | 500 | 450 |
400 |
v × 10–5 (cm s–1) | 2.55 | 4.35 | 5.35 |
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 60: The pH of 0.1M solution of cyanic acid (HCNO) is 2.34. Calculate the ionization constant of the acid....
Comments