Reaction between N2 and O2– takes place as follows:
2N2 (g) + O2 (g) ↔ 2N2O (g)
If a mixture of 0.482 mol N2 and 0.933 mol of O2 is placed in a 10 L reaction vessel and allowed to form N2O at a temperature for which Kc = 2.0 × 10–37, determine the composition of equilibrium mixture.
Let the concentration of N2O at equilibrium be x. The given reaction is:
2N2 (g) + O2 (g) ↔ 2N2O (g)
Intial Concentration: 0.482 mol 0.933 mol 0 mol
At equilibrium (0.482-x) mol (0.933 -x) mol x mol
Therefore, at equilibrium, in the 10 L vessel:
N2 = 0.482-x / 10
O2 = 0.933-x/2 / 10
N2O = x / 10
The value of equilibrium constant i.e.Kc = 2.0 × 10-37 is very small. Therefore, the amount of N2 and O2 reacted is also very small. Thus, x can be neglected from the expressions of molar concentrations of N2 and O2.
Then,
N2 = 0.482/10 = 0.0482 molL-1 and O2 = 0.933/10 = 0.0933 molL-1
Now,
Use the data given in the following table to calculate the molar mass of naturally occurring argon isotopes:
Isotope |
Isotopic molar mass |
Abundance |
36Ar |
35.96755 gmol–1 |
0.337% |
38Ar |
37.96272 gmol–1 |
0.063% |
40Ar |
39.9624 gmol–1 |
99.600% |
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 8: Reaction between N2 and O2– takes place as follows: 2N2 (g) + O2 (g) &harr....
Comments