Bromine monochloride, BrCl decomposes into bromine and chlorine and reaches the equilibrium:
2BrCl (g) ↔ Br2 (g) + Cl2 (g) for which Kc= 32 at 500 K.
If initially pure BrCl is present at a concentration of 3.3 × 10–3 mol L–1, what is its molar concentration in the mixture at equilibrium?
Let the amount of bromine and chlorine formed at equilibrium be x. The given reaction is:
2BrCl (g) ↔ Br2 (g) + Cl2 (g)
Initial Conc. 3.3x10-3 0 0
at equilibrium 3.3x10-3 -2x x x
Now, we can write,
Kc = [Br2][Cl2] / [BrCl]2
⇒ (x) x (x) / (3.3x10-3 -2x)2 = 32
⇒ x / (3.3x10-3 -2x) = 5.66
⇒ x = 18.678x10-3 - 11.32x
⇒ x + 11.32x = 18.678x10-3
⇒ 12.32x = 18.678x10-3
⇒ x = 1.5 x 10-3
Therefore, at equilibrium,
[BrCl] = 3.3x10-3 - (2 x 1.5 x 10-3)
= 3.3x10-3 - 3.0x10-3
= 0.3 x 10-3
= 3.0 x 10-4 mol L-1
Following results are observed when sodium metal is irradiated with different wavelengths.
Calculate (a) threshold wavelength and, (b) Planck’s constant.
λ (nm) | 500 | 450 |
400 |
v × 10–5 (cm s–1) | 2.55 | 4.35 | 5.35 |
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 22: Bromine monochloride, BrCl decomposes into bromine and chlorine and reaches the equilibrium: 2BrC....
Comments