Following results are observed when sodium metal is irradiated with different wavelengths.
Calculate (a) threshold wavelength and, (b) Planck’s constant.
λ (nm) | 500 | 450 |
400 |
v × 10–5 (cm s–1) | 2.55 | 4.35 | 5.35 |
(a) Let us suppose threshold wavelength to be λD nm (= λ0 x 10-9 m), the kinetic energy of the radiation is given as:
h(v-v0)=1/2 mv2
Or
hc(1/λ - 1/λD) = 1/2 mv2
Threshold wavelength (λD)= 540 nm
Substituting this value in equation iii,we get
= h x (3x108)/10-9 [1/400-1/540]
= [(9.11x10-31)(5.20x106)2] / 2
=6.66x10-34Js
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 52: Following results are observed when sodium metal is irradiated with different wavelengths. Calcul....
Comments
An excellent solution.
Thank you
Hey you have copied wrong values in second case it's 4.35 not 3.45
Somehow answer is git by you Nothing explained clearly 1st you should take threshold wevelength from let then put photoelectric formulae then put values avg. Of given data