100 g of liquid A (molar mass 140 g mol-1) was dissolved in 1000 g of liquid B (molar mass 180 g mol-1). The vapour pressure of pure liquid B was found to be 500 torr. Calculate the vapour pressure of pure liquid A and its vapour pressure in the solution if the total vapour pressure of the solution is 475 Torr.
Number of Moles of Liquid A, nA = 100 / 140 = 0.714
Number of Moles of Liquid B, nB = 1000 / 180 = 5.556
Then Mole fraction of A = nA / nA + nB = 0.714 / 0.714 + 5.556
= 0.114
Now Mole of fraction of B = 1 - 0.114 = 0.886
Now ptotal = pA + pB
Or ptotal = p°AXA + p°BxB
OR
475 = p°A X 0.114 + 500 X 0.886
OR
p°A = 280.7 torr
Therefore vapour pressure of pure A = 280.7 torr
Vapour pressure of A in solution = 280.7 x 0.114
= 32 torr
Now
pA = p°AXA
Or
p°A = pA / XA
⇒ 32 / 0.114
= 280.7 torr
Hence, the vapour pressure of pure liquid A is 280.7 torr.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 2 , Question 36: 100 g of liquid A (molar mass 140 g mol-1) was dissolved in 1000 g of liquid B (molar mass 180 g mol....
Comments