A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K. Calculate the freezing point of 5% glucose in water if freezing point of pure water is 273.15 K.
In case of cane sugar:
ΔTf = (273.15 - 271) K = 2.15 K
Molar mass of sugar (C12H22O11) = 12 × 12 + 22 × 1 + 11 × 16 = 342 g mol - 1
5% solution (by mass) of cane sugar in water means 5 g of cane sugar is present in (100 - 5)g = 95 g of water.
Now, number of moles of cane sugar =5/342 mol
= 0.0146 mol
Therefore, molality of the solution,m =0.0146mol / 0.095kg
= 0.1537 kg mol - 1
Now applying the relation,
ΔTf = Kf × m
⇒ Kf = ΔTf / m
⇒ 2.15K / 0.1537 kg mol-1
= 13.99 K kg mol-1
Molar of glucose (C6H12O6) = 6 × 12 + 12 × 1 + 6 × 16 = 180 g mol - 1
5% glucose in water means 5 g of glucose is present in (100 - 5) g = 95 g of water.
∴ Number of moles of glucose = 5/180 mol
= 0.0278 mol
Therefore, molality of the solution, m =0.0278 mol / 0.095 kg
= 0.2926 mol kg - 1
Applying the relation,
ΔTf = Kf × m
= 13.99 K kg mol - 1 × 0.2926 mol kg - 1
= 4.09 K (approximately)
Hence, the freezing point of 5% glucose solution is (273.15 - 4.09) K= 269.06 K.
In a reaction between A and B, the initial rate of reaction (r0) was measured for different initial concentrations of A and B as given below:
A/ mol L - 1 |
0.20 | 0.20 | 0.40 |
B/ mol L - 1 |
0.30 | 0.10 | 0.05 |
r0/ mol L - 1 s - 1 |
5.07 × 10 - 5 |
5.07 × 10 - 5 |
1.43 × 10 - 4 |
What is the order of the reaction with respect to A and B?
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 2 , Question 20: A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K. Calculate the freezing p....
Comments
Taugh but it makes it easy
Nice answer
Perfect answer
Very good ððððððð Keep it up
Kf for water and sugar cane will be same for kf of water and glucose
Good way
Perfect answer.
Awesome