Sound produced by a thunderstorm is heard 10 s after the lightning is seen. Calculate the approximate distance of the thunder cloud. (Given speed of sound = 340 m s–1.)
Speed of sound = 340 m/s
Time, t = 10 sec
Distance = Speed x time = 340 x 10 = 3400 m => 3400 / 1000 = 3.4 km
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 9 Science - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 0 , Question 15: Sound produced by a thunderstorm is heard 10 s after the lightning is seen. Calculate the approximat....
Comments