Calculate the concentration of nitric acid in moles per litre in a sample which has a density, 1.41 g mL–1 and the mass per cent of nitric acid in it being 69%.
Mass of nitric acid solution = 69 g (because 69% means 69 g dissolved in 100 ml of solvent)
Density of nitric acid solution = 1.41 g/ml
Volume of nitric acid solution = mass/density= 100/1.41 = 70.92 ml
No of moles of nitric acid = mass of nitric acid/molar mass of nitric acid=69/63= 1.09
Volume of the solution = 70.92
Molarity of the solution = moles of nitric acid/volume of solution in litres
= 1.09*1000/70.92= 15.37 moles/liter
∴Concentration of nitric acid = 15.37 mol/L
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 6: Calculate the concentration of nitric acid in moles per litre in a sample which has a density, 1.41 ....
Comments
Oooho.... Nice answer
Yo best answer bro see my name and thatsððð. ð
Yo
ððððhahaha
Top ho kya
Thnks vry m6
Thx
The most better solutions for free
Thanks a lot saral study for chem NCERT help