Calculate the atomic mass (average) of chlorine using the following data:
% Natural Abundance | Molar Mass | |
35Cl | 75.77 | 34.9689 |
37Cl | 24.23 | 36.9659 |
Atomic mass of first isotope = 34.9689
Natural abundance of first isotope = 75.77% or 0.757
Atomic mass of second isotope= 36.9659
Natural abundance of second isotope= 24.23% or 0.242
Now average atomic mass of chlorine
= [34.9689x 0.757 + 36.9659x 0.242]/(0.757+0.242) =35.4521
So, the average atomic mass of chlorine = 35.4527 u
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: Calculate the atomic mass (average) of chlorine using the following data: ....
Comments
Please give all questions answers in short