Calculate the number of atoms in each of the following
(i) 52 moles of Ar
(ii) 52 u of He
(iii) 52 g of He.
(i) 1 mole of Ar = 6.022 × 1023 atoms of Ar
52 mol of Ar = 52 × 6.022 × 1023 atoms of Ar
= 3.131 × 1025 atoms of Ar
(ii) Atomic mass of He = 4amu
Or
4amu is the mass of He atoms = 1
Therefore 52 amu is the mass of He atoms= ¼*52 = 13 atoms of He
(iii) Gram atomic mass of He = 4g
Or
4g of He contains = 6.022x 1023 atoms
Therefore 52 g of He contains = 6.022x 1023 /4 * 52 = 7.83 x 1024 atoms
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 33: Calculate the number of atoms in each of the following (i) 52 moles of Ar ....
Comments
thanks sir this question came to our first terminal exam,
Thanks
Thank u for answering in such a way that is really easy to understand.. ð
Thank You Sir...
Thank you it is very helpful for me.
Thank you
Thanks
Thanks
Thanks
Thank you so much