A square coil of side 10 cm consists of 20 turns and carries a current of 12 A. The coil is suspended vertically and the normal to the plane of the coil makes an angle of 30º with the direction of a uniform horizontal magnetic field of magnitude 0.80 T. What is the magnitude of torque experienced by the coil?
Length of a side of the square coil, l = 10 cm = 0.1 m
Current flowing in the coil, I = 12 A
Number of turns on the coil, n = 20
Angle made by the plane of the coil with magnetic field, θ = 30°
Strength of magnetic field, B = 0.80 T
Magnitude of the magnetic torque experienced by the coil in the magnetic field is given by the relation,
T = n BIA sinθ
Where,
A = Area of the square coil
l × l = 0.1 × 0.1 = 0.01 m2
∴ T = 20 × 0.8 × 12 × 0.01 × sin30°
= 0.96 N m
Hence, the magnitude of the torque experienced by the coil is 0.96 N m.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: A square coil of side 10 cm consists of 20 turns and carries a current of 12 A. The coil is suspende....
Comments