The earth's surface has a negative s | Class 12 Physics Chapter Current Electricity, Current Electricity NCERT Solutions

Question:

The earth's surface has a negative surface charge density of 10-9 C m-2. The potential difference of 400 kV between the top of the atmosphere and the surface results (due to the low conductivity of the lower atmosphere) in a current of only 1800 A over the entire globe. If there were no mechanism of sustaining atmospheric electric field, how much time (roughly) would be required to neutralise the earth's surface? (This never happens in practice because there is a mechanism to replenish electric charges, namely the continual thunderstorms and lightning in different parts of the globe). (Radius of earth = 6.37 x 106 m.)

Answer:

Surface charge density of the earth, ÃÆ’ = 10 - 9 C m - 2

Current over the entire globe, I = 1800 A

Radius of the earth, r = 6.37 × 106 m

Surface area of the earth,

A = 4πr2

= 4π × (6.37 × 106)2

= 5.09 × 1014 m2

Charge on the earth surface,

q = ÃÆ’ × A

= 10 - 9 × 5.09 × 1014

= 5.09 × 105 C

Time taken to neutralize the earth's surface = t

Current, 

 Therefore, the time taken to neutralize the earth's surface is 282.77 s.


Study Tips for Answering NCERT Questions:

NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:

  • Read the question carefully and focus on the core concept being asked.
  • Reference examples and data from the chapter when answering questions about Current Electricity.
  • Review previous year question papers to get an idea of how such questions may be framed in exams.
  • Practice answering questions within the time limit to improve your speed and accuracy.
  • Discuss your answers with your teachers or peers to get feedback and improve your understanding.

Comments

Comment(s) on this Question

Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 14: The earth's surface has a negative surface charge density of 10-9 C m-2. The potential differenc....