A magnetic dipole is under the influence of two magnetic fields. The angle between the field directions is 60º, and one of the fields has a magnitude of 1.2 x 10-2T. If the dipole comes to stable equilibrium at an angle of 15º with this field, what is the magnitude of the other field?
Magnitude of one of the magnetic fields, B1= 1.2 × 10 - 2 T
Magnitude of the other magnetic field = B2
Angle between the two fields, θ= 60°
At stable equilibrium, the angle between the dipole and field B1, θ1= 15°
Angle between the dipole and field B2, θ2= θ - θ1 = 60° - 15° = 45°
At rotational equilibrium, the torques between both the fields must balance each other.
∴Torque due to field B1= Torque due to field B2
MB1sinθ1= MB2sinθ2
Where, M= Magnetic moment of the dipole
Hence, the magnitude of the other magnetic field is 4.39 × 10 - 3T.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 21: A magnetic dipole is under the influence of two magnetic fields. The angle between the field directi....
Comments