For a CE-transistor amplifier, the audio signal voltage across the collected resistance of 2 kΩ is 2 V. Suppose the current amplification factor of the transistor is 100, find the input signal voltage and base current, if the base resistance is 1 kΩ.
Collector resistance, R C = 2 kΩ = 2000 Ω
Audio signal voltage across the collector resistance, V = 2 V
Current amplification factor of the transistor, β = 100
Base resistance, R B = 1 kΩ = 1000 Ω
Input signal voltage = V i
Base current = I B
We have the amplification relation as: V/Vi = β Rc/Rb
Voltage amplification, Vi = V Rb / β Rc
= 2x1000 / 100x2000 = 0.01 V
Therefore, the input signal voltage of the amplifier is 0.01 V.
Base resistance is given by the relation: RB = Vi / IB
= 0.01 / 1000 = 10 μA
Therefore, the base current of the amplifier is 10 μA.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: For a CE-transistor amplifier, the audio signal voltage across the collected resistance of 2 k&Omega....
Comments