In the estimation of sulphur by Carius method, 0.468 g of an organic sulphur compound afforded 0.668 g of barium sulphate. Find out the percentage of sulphur in the given compound.
Total mass of organic compound = 0.468 g [Given]
Mass of barium sulphate formed = 0.668 g [Given]
1 mol of BaSO4 = 233 g of BaSO4 = 32 g of sulphur
Thus, 0.668 g of BaSO4 contains 32x0.668/233 g of sulphur = 0.0917 g of sulphur
Therefore, percentage of sulphur = 0.0197/0.468 x100 = 19.59 %
Hence, the percentage of sulphur in the given compound is 19.59 %.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 35: In the estimation of sulphur by Carius method, 0.468 g of an organic sulphur compound afforded 0.668....
Comments