Find energy of each of the photons which
(i) correspond to light of frequency 3× 1015 Hz.
(ii) have wavelength of 0.50 Å.
Planck’s quantum theory = Based on the assumption that all atoms on the surface of the heated solid vibrate at the frequency, Planck developed a model that came to be known as Planck’s equation. Through experiments of frequencies and temperature, Planck was able to generate a constant, Planck’s constant
h = 6.62607 x 10-34 J s
Using this constant he was able to restate his theory: energy was directly proportional to frequency. He wrote his equation as
E=hν
where E is energy, h is Planck’s constant, and v is frequency.
(i) Energy (E) of a photon is given by the expression,
E=hν
Where, h = Planck’s constant = 6.626 × 10–34 Js
ν = frequency of light = 3 × 1015 Hz
Substituting the values in the given expression E = hv we get
E = (6.626 × 10–34) (3 × 1015)
E = 1.988 × 10–18 J
(ii) Energy (E) of a photon having wavelength (λ) is given by the expression,
where , h = Planck’s constant = 6.626 × 10–34 Js
c = velocity of light in vacuum = 3 × 108 m/s
Substituting the values in the given expression of E:
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 11 Chemistry - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 6: Find energy of each of the photons which (i) correspond to light of frequency 3× 1015 Hz. ....
Comments
You explained very simply...... so this is very usefull.... thank you alðð
You explained very simply...... so this is very usefull.... thank you alðð
Thank you
Thanks to all
Har question ka jawab nahi milta hai
thank you!
thanks......bhai
Thanks
Thanks
thanks