A radio can tune to minimum frequency, ν1 = 7.5 MHz= 7.5 × 106 Hz
Maximum frequency, ν2 = 12 MHz = 12 × 106 Hz
Speed of light, c = 3 × 108 m/s
Corresponding wavelength for ν1 can be calculated as:
Corresponding wavelength for ν2 can be calculated as:
Thus, the wavelength band of the radio is 40 m to 25 m.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 5: A radio can tune in to any station in the 7.5 MHz to 12 MHz band. What is the corresponding waveleng....
Comments
super
hmmm.. coooolll
wow