A circular coil of 16 turns and radius 10 cm carrying a current of 0.75 A rests with its plane normal to an external field of magnitude 5.0 x 10-2 T. The coil is free to turn about an axis in its plane perpendicular to the field direction. When the coil is turned slightly and released, it oscillates about its stable equilibrium with a frequency of 2.0 s-1. What is the moment of inertia of the coil about its axis of rotation?
Number of turns in the circular coil, N= 16
Radius of the coil, r= 10 cm = 0.1 m
Cross-section of the coil, A= πr2= π× (0.1)2m2
Current in the coil, I= 0.75 A
Magnetic field strength, B= 5.0 ×10-2T
Frequency of oscillations of the coil, v= 2.0 s-1
∴Magnetic moment, M= NIA
= 16 × 0.75 × π× (0.1)2
= 0.377 J T-1
Where,
I= Moment of inertia of the coil
Hence,the moment of inertia of the coil about its axis of rotation is 1.19 x 10-4 kg m2
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 9: A circular coil of 16 turns and radius 10 cm carrying a current of 0.75 A rests with its plane norma....
Comments