A 12 pF capacitor is connected to a 50V battery. How much electrostatic energy is stored in the capacitor?
Capacitor of the capacitance, C = 12 pF = 12 × 10 - 12 F
Potential difference, V = 50 V
Electrostatic energy stored in the capacitor is given by the relation,
Therefore, the electrostatic energy stored in the capacitor is 1.5 x10-8 J
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 10: A 12 pF capacitor is connected to a 50V battery. How much electrostatic energy is stored in the capa....
Comments
Super answer