Two amplifiers are connected one after the other in series (cascaded). The first amplifier has a voltage gain of 10 and the second has a voltage gain of 20. If the input signal is 0.01 volt, calculate the output ac signal.
Given that,
Voltage gain of the first amplifier, V 1 = 10
Voltage gain of the second amplifier, V 2 = 20
Voltage of input signal, V i = 0.01 V
Voltage of output AC signal = V o
The total voltage gain of a two-stage cascaded amplifier is given by the product of voltage gains of both the stages,
i.e., V = V 1 × V 2 = 10 × 20 = 200
It can be calculated by the relation: V = Vo/Vi
V 0 = V × V i = 200 × 0.01 = 2 V
Therefore, the output AC signal of the given amplifier is 2 V.
What conclusion can you draw from the following observations on a resistor made of alloy manganin?
Current A | Voltage V | Current A | Voltage V |
0.2 | 3.94 | 3.0 | 59.2 |
0.4 | 7.87 | 4.0 | 78.8 |
0.6 | 11.8 | 5.0 | 98.6 |
0.8 | 15.7 | 6.0 | 118.5 |
1.0 | 19.7 | 7.0 | 138.2 |
2.0 | 39.4 | 8.0 | 158.0 |
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 10: Two amplifiers are connected one after the other in series (cascaded). The first amplifier has a vol....
Comments